90. léta a současnost - počítače 5. generace


 

Okna - grafické rozhraní Microsoft Windows

Když firma Microsoft přišla na trh se systémem Windows, otevřela práci s počítačem širokému okruhu lidí. Ačkoliv byly verze Windows 1 a 2 naprosto nepoužitelné, tak verze 3.1 vydaná v roce 1992 dobyla svět. Následující rok přichází verze 3.11 s podporou práce v síti. Následující Windows 95 byl výrazným skokem vpřed, a stal se základem pro systémy 98, 2000, Vista i 7.

Počítače jak je známe i neznáme

Komponenty se pořád zmenšují i když ne tak razantně jako v 70. letech. Zmenšování nám umožnilo telefonovat odkud chceme, telefonem si vyfotit nebo natočit jakoukoliv věc, vzít si s sebou práci například na dovolenou v notebooku. Možná vás to udiví, ale stále existujíi sálové počítače.

PDA, chytré telefony a multimediální tablety

Kapesní počítače využíváme k organizaci času, ale můžete v nich najít nejednu funkci klasického stolního počítače. Bohužel je vše limitováno malým displayem nehledě na malou klávesnici. PDA, celým názvem Portable Digital Assistant, plně vystihuje funkci jakou plní. Chytré mobilní telefony navíc kombinují funkce PDA a možnsti telefonovat a psát zprávy. Produktem iPad firma Apple otevřela další možnost podoby multimediálního osobního počítače. Přístroj nemá klávesnici ani myš, celý je tvořen dotykovou obrazovkou a je plně přizpůsoben používání „mimo domov“.

Notebooky a netbooky

Tato kategorie je jedna z nejvíce se rozvíjejíci už jen z důvodu výdrže baterie, co nejnižší váhy a mnoha dalších faktorů. Dnes si můžete pořídit pořítač menší než papír velikosti A4 s hmotností i pod 1 kg. Výkonem se již blíží klasickým stolním počítačům, ale vše je omezeno velkostí, spotřebou, vahou. Ovládání je také obtížnější kvůli touchpadu místo myši nebo malé klávesnici.

Osobní počítače

Jsou velmi podobné počítačům určeným na práci, což se změní. PC budou čím dál tím víc orientované na práci s multimédiami a mnohem důležitější bude také vzhled.

Pracovní stanice

Pracovní stanice (work station) jsou nejvýkonnější osobní počítače. Vyznačují se vysokým grafickým a výpočetním výkonem. To je ale vykoupeno vysokou cenou takového počítače.

Sálové počítače

I když se to nezdá, sálové počítače stále existují. Většinou to jsou různé servery nebo tvoří výpočetní centra pro terminálový provoz.

Superpočítače

Extrémě výkonné počítače vyráběné řádově v jednotlivých kusech. vysoký výkon je dosáhnut spojením desítek procesorů. Jsou určené pro nejsložitější a nejnáročnější vědecké simulace nebo pro vojenské účely.


 

 

Procvič si:

  1. Jaká verze systému Microsoft Windows poprvé podporovala práci v síti?
  2. Jaká verze systému Windows byla přelomová a znamenala velký krok vpřed?
  3. K čemu v současnosti slouží sálové počítače?
 

Galerie

Windows 3.1 PDA od Hewlett Packard Apple iPad Notebook ASUS Stolní počítač Hewlwtt Packard Sálový počítač IBM