80. léta aneb rozmach mikroprocesorů - počítače 4. generace


 

IBM, Microsoft a PC

IBM, největší počítačová firma, zjišťuje, že počítače nejsou jen hračky, ale, že mají obrovský potenciál v podobě hromadného kancelářského využití. Tajně vyvíjí nový počítač, který měl ovládnout trh. Když v roce 1981 uvádí na trh IBM PC, tak prodejní čísla mnohonásobně převyšují i ty nejoptimističtější předpovědi. IBM PC (Personal Computer) byl zamířen na podnikový sektor. PC měl operační paměť 16kB, procesor Intel, dvě disketové mechaniky, byl libovolně rozšiřitelný a umožňoval dobré zobrazení na monitoru, což ho předurčilo ke 100% použitelnosti v praxi. Licenci operačního systému IBM koupilo od malé firmy Microsoft. Byl to Microsoftem doladěný diskový operační systém DOS, který ve vylepšovaných podobách běžel v počítačích až do roku 1992. Systém obsahoval VisiCalc, EasyWriter (textový editor) a hru Donkey (napsal ji sám Bill Gates). Následně vznikla řada dalších programů. Díky masivní reklamě se prodalo během prvních dvou let stovky tisíc kusů.

Grafické rozhraní (GUI)

V době, kdy počítače pracovaly pomocí zadávání textových příkazů, firma Xerox již pracovala na grafickém rozhraní ovládaného pomocí myši. To vše již před rokem 1980. Programy se měly otevírat v oknech a spouštění mělo probíhat vybíráním obrázků (ikon). Grafické rozhraní (Graphical User Interface) se ujalo a dnes si ani neumíme představit přáci s příkazovým řádkem. Přišel rok 1984 a Apple přišel na trh s počítačem Apple Macintosh, vážným soupeřem IBM PC. Díky mezinárodnosti obrázků jeho grafického rozhraní si získával Apple Macintosh čím dál tím víc lidí.

Rozvoj kompatibility

Aby mohlo IBM konkurovat, vyrobili vylepřenou verzi PC s přídomkem AT s novým procesorem Intel 80286. Jelikož IBM skládala své počítače z komponentů různých výrobců, měla licenci pouze na program ovládající komponenty, BIOS. Konkurenční firmy ale začaly vyrábět vlastní verze BIOSu díky čemu se začalo vyrábět velké množství kompatibilních počítačů. Výroba se rozšířila do Asie, kde dokázali levně a dostatečně kvalitně vyrábět počítače nebo komponenty. Ve většině počítačů běžel DOS od Microsoftu. Výkonější procesory se na trhu objevovaly každé dva roky.


 

 

Procvič si:

  1. Kdo přišel první s grafickým uživatelským rozhraním?
  2. Kdo první přišel se zkratkou PC (personal computer)?
  3. Co stálo za rozvojem kompatibility?
 

Galerie

IBM PC Apple Macintosh DOS Grafické rozhraní počítače Apple Macintosh