60. a 70. léta aneb léta integrovaných obvodů - počítače 3. generace


 

Vývoj nejen osobních počítačů

Vše se v počítačích zmenšovalo, a tak se z hal stávaly stěny, skříně. Začala éra minipočítačů, začala éra integrovaných obvodů. Počítače si už mohly pořídit a hlavně efektivně využít i středně velké firmy. Objevují se i první montážní roboti. Vše se postupně zmenšuje, zhušťuje (dosahuje takovou hustotu integrace na jednom obvodu až vzniká mikroprocesor). K ukládání dat už neslouží děrné štítky ani magnetické bubny; magnetické pásky ustupují disketám. Objevují se první mikropočítače většinou postavené nějakým nadšencem nejčastěji někde v garáži. Dálnopis se zdokonaluje a umožňuje posílat zprávy pomocí telefoních linek, tudíž se stává základem pro modem. Nyní už může vzniknout síť pro komunikaci mezi počítači. Vše umožní společnost mající monopol v provozování telefoních linek, která příjde s data-phonem, prvním komerčním modemem. Vynález modemu otevírá možnosti datovým sítím, a tak roku 1969 vzniká arpanet, praotec dnešního internetu. V průběhu let vznikají i první počítačové hry.

Altair 8800

Roku 1975 vzniká první osobní počítač, Altair 8800. Měl procesor Intel, 1kB paměti, ale postrádal klávesnici a obrazovku. Programoval se pomocí přepínačů. Vše mohl obsluhovat pouze jeden člověk. Bohužel mu chyběl programovací jazyk na vytváření aplikací. Unikátnost jeho ovládání předurčovala Altair pro úzkou skupinu lidí. Mnoho z těchto lidí to inspirovalo pro postavení vlastních počítačů.

Apple

Na vysoké škole se setkávají vizionář a organizátor Steve Jobs a technik Steve Wozniak. Spolu vytvoří první osobní počítač a nazvou ho Apple I. I přes to, že byl v podstatě k ničemu daří se Jobsovi prodat 150 kusů. V roce sestavují Apple II. Ten zaujme Mika Markkulu a zainvestuje do mladíků 92 tisíc dolarů a tím změní garážovou firmu na excelentně fungující podnik. Apple II měl procesor firmy Motorola s frekvencí 1 MHz, paměť 16 kB, klávesnici, obrazovku a disketovou jednotku. Narozdíl od Altairu je Apple II opravdový osobní počítač, avšak tvůrci vůbec netušili k čemu by mohl běžnému zákazníkovi sloužit. I přes to se prodává.

Aplikace

Na univerzitě v Cambridge vzniká program VisiCalc - předchůdce tabulkových procesorů. Program mnohonásobně zefektivňujě práci v kanceláři. To napomůže nebývalému rozšíření počítačů: v roce 1977 25 tis. prodaných kusů, v roce 1980 už 600 tis. jen v USA. Objevují se další databázové aplikace k vedení evidence mezd, skladu apod.

 

 

Procvič si:

  1. Jak se jmenoval první osobní počítač?
  2. Jakou firmu založili Steve Jobs a Steve Wozniak?
 

Galerie

Altair 8800 První integrovaný obvod Jacka Kilbyho S. Jobs a S. Wozniak se svým Apple 1 Apple 2